تبلیغات
وبلاگ همسفر سمیه چمانه - تربیت نفس
وبلاگ همسفر سمیه چمانه

با حرکت راه نمایان می شود

در کنگره آموختیم نفس را نباید سرکوب کرد، بلکه نفس را باید تربیت کرد و تربیت نفس نیاز به سال‌ها تمرین و ممارست و خودکنترلی و خود مراقبتی دارد، تربیت نفس به این معنا نیست که نفس را گرسنه نگه‌داریم بلکه باید حداقل‌ترین جیره ممکن را به او بدهیم تا آرام‌آرام تربیت شود.


"یا احد یا واحد "


اولین متنی که در هر جلسه نگهبان جلسه قرائت می‌کند، این است که برای رهایی خودمان از دست نیرومندترین دشمن خودمان که جهل و ناآگاهی خودمان است سکوت می‌کنیم و به خداوند پناه می‌بریم.

در ابتدا این مطلب برایم قابل‌درک نبود رفته‌رفته متوجه شدم، نیرومندترین دشمن من همان نفس سرکش و تربیت‌نشده من است.

نفس همان واژه‌ای که قبل از ورود به کنگره شاید گاهی فقط نامی از آن، شنیده بودیم اما هیچ شناختی از آن نداشتم و یا شاید حتی باور به وجود آن نداشتیم، اما رفته‌رفته با گرفتن آموزش‌ها این روزها بیشترین درگیری را با نفسمان داریم.

همه ما شنیدیم که شیطان برای دعوت انسان‌ها به اعمال ضد ارزشی برای هر فردی شیوه مخصوص به خود را دارد. یکی با اشاره‌ای با سر می‌رود، دیگری با شنیدن صدایی آرام از جانب نیروهای منفی و یکی پاسخی به نازکی مو و دیگری با طناب و ریسمانی ضخیم.

این به این معناست که همه انسان‌ها در هر شرایطی هم تحت القائات شیطانی و هم تحت القائات الهی هستند که با بالا رفتن ادراک ما نیروهای شیطانی کمتر روی ما اثر می‌گذارند و مسلماً اگر با آن ریسمان ضخیم به‌طرف نیروهای منفی برویم درد و رنج بیشتری تحمل خواهیم کرد.

دقیقاً همان مطالبی که آقای مهندس می‌فرمایند: با آموزش‌ها بازی در آگاهی اتفاق می‌افتد و در آگاهی خطا کردن خیلی سخت‌تر و رنج‌آورتر است، چون در آگاهی چیزی به‌عنوان وجدان بیدار وجود دارد و این وجدان مثل سرعت‌گیر عمل می‌کند که در مسیر، جلوی سرعت ما را می‌گیرد و با نیش، ترمز و کم شدن سرعت، اندکی فرصت پیدا می‌کنیم تا مسائل را حلاجی کنیم و احتمال اینکه تصمیم درست بگیریم بیشتر است.

در کنگره آموختیم نفس را نباید سرکوب کرد، بلکه نفس را باید تربیت کرد و تربیت نفس نیاز به سال‌ها تمرین و ممارست و خودکنترلی و خود مراقبتی دارد، تربیت نفس به این معنا نیست که نفس را گرسنه نگه‌داریم بلکه باید حداقل‌ترین جیره ممکن را به او بدهیم تا آرام‌آرام تربیت شود. درواقع نفس گرسنه مثل حیوانی درنده حمله می‌کند و برای مقابله با او باید تاوان زیادی را پرداخت کرد و انرژی زیادی مصرف کرد.

برای تربیت نفس نیازمند کمک و یاری‌رسانی عقل هستیم، وقتی از فرمان عقل دور می‌شویم نقض فرمان اتفاق می‌افتد و با نقض فرمان نفس تغذیه می‌شود و قوی‌تر حرکت می‌کند.

هر چیزی که فرمان عقل را از ما بگیرد و از دایره اختیار و انتخاب ما بکاهد، شرک محسوب می‌شود، مثل داستان حضرت آدم که نقض فرمان کرد و وارد تاریکی شد و حضرت ابراهیم که فرمان‌بردار محض بود و رستگار شد.

نقض فرمان به دو شکل انفاق می‌افتد:

 1- آگاهانه که خداوند سنت مجازات و تنبیه را برای ما اجرا می‌کند.

2- ناآگاهانه که خداوند سنت آموزش و ترفیع را برای ما در نظر می‌گیرد.

برای تربیت نفس تنها راه تزکیه و پالایش است که با حرکت در صراط مستقیم اتفاق می‌افتد و برای قرار گرفتن در صراط مستقیم نیاز به آموزش داریم.

اگر در مسیر آموزش‌ها باشیم حتی اگر زمین هم بخوریم به عقب برنمی‌گردیم بلکه در قالب تجربه به جلوتر می‌رویم. ولی اگر در مسیر آموزش‌ها نباشیم یا آموزش ما متوقف شود وقتی زمین بخوریم به عقب برمی‌گردیم و این است دلیل وصل بودن به کنگره که بالاخره به مقصد می‌رسیم و جای امید است.

در صراط مستقیم بودن نشانه دارد و آن دل‌وجان آرامش یافته است، چراکه خداوند می‌گوید ای دل‌وجان آرامش یافته، به‌سوی پروردگارت برگرد، درحالی‌که تو خشنودی از او و او راضی است از تو و وارد بهشت من شو و این بهشت وعده داده‌شدهٔ خداوند، همین زندگی امروز ماست، اگر زندگی‌مان جهنمی است، یعنی در صراط مستقیم نیستیم و اگر هرروز بوی خوش بهشت را در زندگی‌مان استشمام کردیم یعنی در صراط مستقیم حرکت می‌کنیم و این حس در بهشت بودن یعنی تکامل، تعادل و درنهایت تعالی است.

درواقع رسیدن به مرحله تعالی یعنی نفس تربیت‌شده و کاملاً رام و مهارشده است و شاید بارها و بارها درنبرد بین عقل و نفس مورد امتحان قرار بگیریم اما بدون کشته و خونریزی از آن مسئله عبور می‌کنیم و این یعنی رسیدن به مرحله شو، شود.

 برای شما خوبان آرزو می‌کنم هرروز گام‌به‌گام به ندای عقلمان نزدیک‌تر شویم و این صدا هر چه بلندتر به گوش جان ما برسد و پاسخی جز آری به آن ندهیم.


نوشته شده در شنبه 9 بهمن 1395 ساعت 11:14 ق.ظ توسط همسفر سمیه چمانه نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Template By : idealweb
قدرت گرفته از : mihanblog